Art critic



Aleksandar Jovanović Birilj
DIJAMANTSKA SVETLOST
Galerija KUCERA, 15. – 29. maj 2014.

Šesta samostalna izložba mlade umetnice Jelene Đokić (1978), govori nam da vidno napreduje u traženju svog likovnog izraza od 2005.godine, pa do danas. Dobro je to što je u samom startu izašla iz koncepta svojih profesora sa likovne akademije, koji su za mnoge mlade umetnike autoritet, čijeg se uticaja teško oslobađaju.

Jelenine slike se odlikuju jedinstvom likovnog izraza i ritmičnim tokovima formi, bolje reći linija. Ako bismo njene radove analizirali i sa predhodnih izložbi, videli bismo cvetne aranžmane izlomljenih jednobojnih linija, koje se kreću cik-cak u prostoru,stvarajući raznobojnu arabesku. Ona pravi velike kontraste svetlih boja: žutih, plavih, zelenkastih, okerastih, pastelno-crvenkastih, ljubičastih, nasuprot crnim, plavim ili crvenim tamnog tonaliteta. Ovakva konstelacija linija ukazuje nam da umetnica oseća kosmičke tokove i da teži beskonačnom. Te linije koje se seku, stvaraju asocijativne figure: ptica, riba, zmajeva, bezbroj očiju i drugih raznih životinja. Umetnica je opsednuta Velikom prirodom i vetrovima koji nose velike oblake, koji stvaraju neka velika bića koja se smeju. Pojavljuje se vulkanska lava koja tiho teče, koja se razliva i izliva iz slike. Beline u slici povezuju kamene forme koje su optočene tamnim linijama koje se lome, podvlače, proširuju ili sužavaju između bisernih pločica, koje kad se sažmu u celinu forme, liče na dragocene dijamante i kristale, čvrsto nabijene u trouglaste, kvadratne ili ovalne geometrijske oblike.

I sama umetnica ističe u svom katalogu svoj istraživački odnos prema prirodi, kamenu, drvetu i njihovoj mitološkoj i simboličkoj moći, i da su oni njena inspiracija“, još od paganskih vremena duboko ukorenjena u narodu. Zato ove slike nose jedan optimizam i vedrinu, kojima oraspoložavaju posmatrača. Linije koje teku kao meandrične rečice i ulivaju se jedna u drugu, ne zaustavljaju se i ne grade kružni tok da bi napravile centar u slici, već u rasplinutu, dijamantsku svetlost. 

Ovo istraživanje beskonačnog, možda je mladu umetnicu nesvesno uvuklo u taj doživljaj. Srećom, još uvek kod slikarke nadvladava stvaraoc nad istraživačem, konceptualistom, čime su danas mladi umetnici opsednuti.

Aleksandar Jovanović Birilj, istoričar umetnosti 
Jelena Djokic, katalog, Galerija KUCERA '14.


Nađa Mandić
Jelena Djokić IZLOŽBA SLIKA
Galerija KC Rakovica, 24. septrembar 2009.

Putovanje na koje nas vodi Jelena Đokić u svojim radovima, pruža nam mogućnost da posmatramo i budemo prisutni u jednom posebnom svetu.

Ne gubeći uporište u stvarnosti, ona konstituiše sopstvenu likovnu realnost kroz ekspresionistički izraz izuzetne snage. U toj  likovnoj relanosti opstaju fragmenti nama poznatog sveta, obogaćeni, preoblikovani izvan uobičajenih prostornih parametara. Naizgled plošne, dvodimenzionalne slike pružaju se u dubinu formiranu rasporedom elemenata na slici i kontrolisanom upotrebom boje.

Povezanost sa svetom, prirodom, ljudima, ne dopušta preveliko udaljavanje od figuralnosti. S druge strane ublažene linearnost i fragmentacija primoravaju svakog pažljivog posmatrača da pokrene asocijativne i manje svesne saznajne aspekte svog uma.

Njene slike dopuštaju posmatraču da se,posmatrajući igru boje i oblika na slici i sam poigrava sa tumačenjem i piše svoju priču viđenog.

Snaga izraza prevazilazi granice platna. Likovni svet koji stvara, pruža se izvan i iza fizičkih okvira. A ona na svojim slikama uspeva da zauzda i zaustavi trenutak iz tog živog i bujnog sveta. Osećaj spontanosti stvoren snažnim potezom i uz upotrebu jarkih boja, daje slici specifičan kvalitet i energiju,dinamiku. Slika bukvalno izlazi iz svog dvodimenzionalnog sveta u susret posmatraču i kroz reljefne površine, nastale povremenim nanosima debelih namaza boje.

Temperamentna i energična, umetnica stvara dela autentičnog izraza - što je u savremenom slikarstvu prepunom ponavljanja već viđenog, najteže postići.

Na nama je da se prihvatimo putovanja koje će nas obogatiti za jedan novi pogled na realnost koja nas okružuje, na svet boja i oživljenih oblika, svet snažnog i jedinstvenog vizuelnog izraza Jelene Đokić.

Nađa Mandić, istoričar umetnosti
Jelena Djokic, katalog, Galerija KC Rakovica '09.



Bratislav Ljubišić
JELENA ĐOKIĆ
Časopis: Likovni Život 111-112/2005 (XVIII)
Galerija Božidarac, 29.mart - 12.april 2005

Za mnoge je prva samostalna izložba prekretnica u umetničkom radu. Ne retko, posle završetka studija mladi umetnik se ne odvaži da se samostalno pojavi pred publikom. Obično sepridružinekoj grupnoj žiriranoj manifestaciji i posle dva-tri takva izlaganja umetnička karijera pređe u neku vrstu tavorenja. Pogotovo ako se mladi čovek prihvati pedagoškog rada. Istini za volju, uslovi pod kojima treba izlagati i stvarati sopstvenu umetnost nikada nisu bili povoljni, pogotovo ne idealni. Umetnik mora da prihvati činjenicu da se za umetnost lako živi a od nje vrlo teško. Ako je spreman na rizik onda mu uz svu muku može da se dogodi uspeh. No i to je varljivo. Jednom je jedan stari umetnik rekao da svako ima svojih pet minuta u životu. Kako ih iskoristi tako će mu biti do kraja fizičkog života. Onaj drugi, umetnički, je krajnje neizvestan. Setimo se El Greka - za života je bio slavan, onda je doživeo da ga prekreče. Njegove freske su posle dva veka tame slučajno otkrivene. Slava se ponovo dogodila, ali sve je moglo da bude drugačije.

Dakle, prva samostalna izložba dogodila se Jeleni Đokić. Valja reći da je u vremenu kada se preispituje mesto i uloga klasično shvaćenog slikarstva, slikati ekspresionistički sa jasnom asocijacijom na realno spada u hrabrost. Ali, ako umetnik nema sopstvenog uverenja i ubeđenja da je na pravom putu onda je daleko od autentičnog stvaralaštva. Kod Jelene je bitan potez: gestualnost joj omogućuje da slobodno upotrebljava čiste boje koje, naravno, razdvaja izvedenicama. Dobija se dinamična površina slike. Ponegde je tu i deblji namaz: ta pastuoznost još više pojačava gest i ekspresiju. Pejzaž je kod ove umetnice shvaćen kao vrsta emocionalnog stanja i time se može objasniti određena strastvenost. Ali, snaga temperamenta oduvek je odlikovala mladost. Treba obratiti pažnju i na određene boje koje umetnica upotrebljava. Crvena, kobalt, žuta, zelena - sve su to rekviziti kojima je svoju strast izražavao recimo jedna Van Gog. Ali i neki drugi koji su se usuđivali da mir beline platna narušavaju jakim i sirovim bojama. Sve u svemu, pred nama je sveže delo, promišljeno ali i spontano, što bi se reklo - u naletu.

Jelena Đokić je rođena 1978. godine u Beogradu. Završila je školu za dizajn na Fakultetu likovnih umetnosti, otsek slikarstva u klasi profesora Zorana Vukovića. Član je ULUS-a i kao što sam rekao, ovo joj je prva samostalna izložba.

Bratislav Ljubišić, istoričar umetnosti 
Časopis: Likovni Život 111-112/2005 (XVIII) 



Zdravko Vučinić
ZNACI ISTINSKE DAROVITOSTI
Galerija Božidarac, 29.mart - 12.april 2005.

Jelena Đokić do sada nije samostalno izlagala. Njena stvaralačka aktivnost traje od nedavno, nešto vise od par godina, kada je okončala studije na Fakultetu likovnih umetnosti, i nakon toga, postala clan ULUS-a. Iza njene, s pravom se može kazati, retke posvećenosti slikarstvu, ne stoji odveć dugo vremensko razdoblje. Pored zapažene predanosti slikarstvu, koja već neko vreme traje intenzivno, činilo se da još uvek nije stekla preko potrebno iskustvo. Ipak, odvažila se da sama stupi na likovnu scenu. Zapravo, osetila je potrebu da sudu javnosti pokaže svoje radove. Razume se, za to ima dovoljno razloga. Pre svega, postala je svesna da je ostvarila zamašan opus vrednih likovnih postignuća, uz to originalnog, stilski definisanog rukopisa. O tome jasno govore radovi koje ovom prilikom izlaže.

Uprkos svekolikoj prisutnosti modernog, postmodernog, te u novije vreme naglašenog konceptualnog obrasca, Jelena se sa uverenjem primakla jednom pojmu klasičnog modela slike. Taj stav pravda time što je u njemu našla mogućnost da se izrazi na potpun način, još vise, da u tom domenu zasnuje vlastitu poetiku.

Inspiraciju za svoja dela Jelena nalazi u neposrednom okruženju. Najpre i najviše to su predeli, dok znatno manje pažnje poklanja ljudskoj figuri

Slikanju pejzaža pristupa sa izvesne distance. Odnos koji čini spram njegove vizuelne percepcije nije u saglasju sa realno datim oblikom, što znači da ga ne prihvata uvek onako kakvim se pokazuje, kakav jeste u rasponima ojektivnih sadržaja. S obzirom na to da ga dotiče iz perspektive urbanog ambijenta, oslobođena je potrebe da u njemu traži, i dabome otkriva tu stranu njegova izgleda ili pak, utiska koji odaje. On joj služi kao podsticaj ali i povod kako bi dospela do dubljih,sadržajnih svojstava prikladnih njenom shvatanju likovnosti dela.

Jelena je prihvatila ne posve nepoznatu teoriju po kojoj unutrašnji svet slike nije, niti treba da bude izjednačen sa realnom stvarnošću. Sledeći tu ideju,ona se priklonila potrebi da čin stvaranja što vise poistoveti sa stvaralačkim porivom vlastite osećajnosti. Predeo iz vidokruga svoje znatiželje, ona preoblikuje u svojevrsnu iluziju koja počiva na slojevitom, semantički prožetom aspektu onoga što želi da prikaže, u odnosu na način kako to čini. Dati motiv oblikuje prema svojoj osetljivosti, modifikuje ga, i svodi na uopštene, često jedva primetne realne naznake. Njegovi se obrisi u konačnom ishodu samo nagovešteni, neki put se tek naslućuju.

U ovim radovima ima neke samosvesne distance koju autor zauzima u odnosu na realan svet, čiji prepoznatljivi tragovi nestaju, neosetno se gube. Potiru se u korist unutrašnje nužnosti dela, čemu poklanja znatnu pažnju. Pretvaraju se u obeležja asocijativnih, čak apstraktno-arabesknih, gotovo simbolističkih oznaka. Time poprimaju znatno drugačija svojstva. Postaju svedočanstvo novog, značenjski profilisanog, fenomenološki dosledno uspostavljenog obrasca.

Vizuelni sadržaj slike koji Jelena neguje, opstaje na osetljivoj granici realnog i izmaštanog, na tananoj razmeđi racionalnih i iracionalnih doživljaja. Pri tome, uspela je da uspostavi osetljiv likovni govor ostvaren potezom sigurnog, gestualnog zamaha, uz to, mislen bojom, za ove radove veoma važnom komponentom. Njene slike nastaju kroz površine široko organizovanih prostornih dimenzija. U njima ima neobične igre svetlosti i senki, ima naglašenih kolorističkih refleksija, koje se katkad pretvaraju u razbuktale, snažno sukobljene ritmičke ideograme. Tome treba dodati uočljivu svežinu, mladalačku, duhom poletnu lepotu koja provejava iz slojeva čedne prirode Jelene Đokić, inače potpuno otvorene za svet oko sebe.

Nema sumnje, ona je ostvarila opus prepoznatljivog obeležja, uz to, osobenih koliko i uverljivih vrednosti poput formalno stilskih, bogatih pikturalnih premisa, sadržinski osmišljenih rešenja, potom, kompaktno organizovanih celina, koje njen opus smeštaju u tradiciju domaćeg slikarstva. Sudeći po odlikama radova iza kojih sada stoji, u koje je unela nespornu energiju, svu kreativnu potenciju i tome istinsku darovitost, njeno slikarstvo će zasigurno obeležiti vreme koje dolazi, šta vise, priuštiće joj značajno mesto u tokovima naše novije umetnosti.

Zdravko Vučinić, istoričar umetnosti 
Jelena Djokic, katalog, Galerija Bozidarac '05.